Гальмівна система АВТОПОГРУЗЧИКА БАРАБАННОГО ТИПУ

Гальмо – пристрій, призначений для уповільнення руху або зупинки транспорту.

Загальновідомо, що в автонавантажувачах використовують два основних види гальм: гідравлічні дискові і барабанні. Виникає питання, які гальма краще, і якщо, наприклад, в гідравлічних дискових гальм є більше переваг, то чому б виробнику не зупинитися виключно на них, і відмовитися від барабанного виду.

Барабанний гальмівний механізм або барабанне гальмо (рис. 1) – такий вид гальмівного механізму, фрикційний тип, він має досить простим будовою, і складається з гальмівних колодок які є статичними, навколо колодок є гальмівний барабан який не обертається, в цьому механізмі використовується сила тертя елементів конструкції за рахунок притиску гальмівних колодок до внутрішньої або зовнішньої поверхні барабана циліндричної форми. Практично завжди в барабанному гальмівному механізмі колодки розміщені всередині гальмівного барабана – такий гальмівний механізм має назву барабанний. У разі, коли гальмівні колодки розміщені з боків чавунного диска, гальмівний механізм називають дисковим, в навантажувачах не використовується.

Рис.1. Барабанний гальмівний механізм.

1 – гальмівний щит, 2 – робочий гальмівний циліндр, 3 – пружина повернення, 4 – гальмівні колодки, 5 – гальмівні накладки, 6 – барабан, 7 – болт, 8- пружина фіксує, 9 – пружина повернення.

Барабанні гальма, а якщо точніше їх нинішній вигляд розроблений Луї Рено в 1902 році (рис. 2), більш прості конструкції використовувалися одним роком раніше. У перших гальм колодки притискалися механічно за допомогою важелів і тросів. Тільки з 1930-х років почали встановлювати маленькі циліндри які приводилися в дію поршнями, проте це стосується не всіх транспортних засобів, деякі продовжили використання механічних гальм протягом декількох років, іноді встановлювали по два гальмівних циліндра.

Гальмівні колодки в барабані зношуються дуже інтенсивно, і перші гальма доводилося часто регулювати до винаходу саморегулівних гальм в 1950-х роках. Барабанні гальма також використовують разом зі стоянковим гальмом, як виявилося дуже важко розробити гальмо стоянки для дискової гальмівної системи.

Мал. 2. Сучасний вигляд барабанного гальма.

У найпростіших барабанних гальмах з двома колодками і штовхачем, гальмівні колодки працюють несиметрично, так як діє сила тертя яка вклинюється одну гальмівну колодку між барабаном і штовхачем, а іншу між барабаном і нерухомою опорою. На першій колодці гальмівне зусилля збільшується значно повільніше, пропорційно тиску яке дає штовхач, на другий зростає швидше, хоча і нелінійно. При розташуванні штовхача зверху і рух вперед, ефективніше працює передня гальмівна колодка, яка називається «набігає» на противагу задньої гальмівної колодки, яку ще називають вторинною. Водієві для здійснення процесу гальмування досить легкого натискання на педаль гальма, щоб набігаюча колодка притулилася до барабану, після цього ефект «затягування» працює як «підсилювач». Для підвищення ефективності, барабанні гальма оснащують парою штовхачів, пов’язаних між собою жорсткою тягою або гідравлічно: такий гальмо ефективніше за рахунок «затягування» обох колодок слідом за барабаном.

Здійснювати контроль над гальмуванням стає складніше, однак час уповільнення значно зменшується, зменшується також необхідне зусилля на педалі гальма. Цей момент став важливим кроком вперед і передумовою для запровадження підсилювачів гальм, так як на гальмівних механізмах дискового типу такого ефекту немає (гальмівний диск обертається в напрямку, перпендикулярному напрямку дії гальмівного зусилля). З моменту появи гідропідсилювачів гальм вакуумного типу важливіше стала пропорційність уповільнення зусиллю на педалі, це дозволяє більш точно контролювати процес гальмування – на сьогоднішній день барабанні гальма якщо і застосовуються, то з інших причин, а конструкції в яких використовують пару штовхачів фактично не використовуються.

Основними елементами барабанного гальмівного механізму (з гідравлічним приводом) є: гальмівні колодки, які безпосередньо здійснюють процес гальмування, для цього вони мають фрикційні накладки (накладка має високий коефіцієнт тертя); барабан гальмівний; колісні, або ж робочі гальмівні циліндри, які під тиском рідини в гідравлічній системі притискають гальмівні колодки до внутрішньої частини гальмівного барабана, приводиться в дію від педалі гальма головним гальмівним циліндром (рис. 3), робочих гальмівних циліндрів може бути один або два, два робочих гальмівних циліндра використовують в дуплексному гальмівному механізмі, його ще називають гальмівним механізмом з двома провідними колодками. Всі вищевказані деталі вмонтовані на гальмівному щиті.

Рис.3. Головний гальмівний циліндр з бачком.

Також, до складу барабанних гальм входять осі »(пальці)» гальмівних колодок, пружини, тримають колодки на початкових місцях зводять їх лише після відпускання педалі гальма водієм, механізми, які служать для регулювання зазорів між гальмівними колодками і барабаном (іноді це можуть бути окремі механізми для регулювання гальм при заміні гальмівних колодок в процесі їх експлуатації) і різні кріплення.

Переваги і недоліки

Безумовно, в барабанних гальм є недоліки, вони втрачають свою ефективність при інтенсивному гальмуванні через нагрівання, висока температура призводить до розширення диска відповідно відстань між колодкою і диском збільшується, це призводить до того, що водієві потрібно докласти більше зусиль для своєчасного гальмування. Крім цього барабанне гальмо схильний залипання, після довгих стоянок, часто виходять з ладу робочі гальмівні циліндри при попаданні бруду.

Однак, що стосується діагностики на предмет невідомої поломки, барабанні гальма мають перевагу. У зв’язку з простотою, зрозумілістю конструкції і легкістю доступу для огляду, в сукупності з дешевими складовими, які легко замінити, вони до сих пір користуються великим попитом.